Valentín

Valentín je mojím najobľúbenejším sviatkom. Celý rok v sebe dusíme pocity, vášne a pudy, aby z nás potom práve v tento deň vytryskli ako Herliansky gejzír. Konečne môžeme milovanej osobe povedať, čo k nej skutočne cítíme, kúpime jej vkusnú kytičku ruží, lahodný dezert Laguna morské plody, sadu sviečok v tvare srdca a sklenenú fľašu ružového vína. Odvážnejší siahnu po ľubovoľnom zľavovom kupóne, kine, či večeri v nenútenej sviatočnej atmosfére.

Rok čo rok ma však vytáčajú ignoranti hlásajúci, že Valentín je iba ďalším hlúpym americkým sviatkom, ktorého jediným cieľom je vytiahnuť z našich vrecák nejaké tie eurá navyše. Ak by sa aspoň trošku zamysleli, tak by si možno všimli, že v amerike eurá nemajú, takže ich biedna argumentácia neobstojí snáď ani u voličov pravice. Ak by tam aj tie eurá mali, tak kedy by si títo ľudia akože chceli povedať, ze sa majú radi? Na vianoce? Na veľkú noc? V deň jarnej rovnodennosti?

Láska si zaslúži svoj vlastný deň. Dokonca si myslím, že by Valentín mohol a mal byť dňom pracovného pokoja. Veď je to iba jeden jediný deň v roku. Prečo máme riskovať, že sa náš partner vráti z práce unavený po ťažkom a stresujúcom dni, navyše s bolesťou hlavy? Kto nám vráti vstupné do kina? Ak môžeme mať voľno na Sviatok práce, Deň víťazstva nad fašizmom, Sviatok svätého Cyrila a Metoda, Deň boja za slobodu a demokraciu (neviete mi niekto povedať, ako ten boj dopadol? alebo ešte neskončil?), Výročie založenia stránky Maťo eska, Deň Ústavy Slovenskej republiky (to je tá knižočka, ktorú odmieta vykladať už aj Sústavný Úd), tak žiadajme deň pracovného pokoja aj na Valentína.

Nechceným dedičstvom, ktoré nám zanechali lokálni odporcovia tohto krásneho sviatku, je dátum 14. 2.. Keď už videli, že lásku zastaviť nedokážu, tak Valentína aspoň presunuli na čas pôstu. Ako si môžeme vychutnávať lásku na plné dúšky s trpkou príchuťou ľudskej slabosti a neutíchajúceho pocitu viny?

A že ten presun urobili teda naozaj lišiacky, dokumentuje aj táto historická skutočnosť. Pôvodný dátum osláv Valentína, teda 2. 14. (v americkom systéme zápisu dátumu ako 14/2/), preniesli do našich končín ako 14. 2.. Klamstvo hodné úbožiakov.

Je zaujímavé, že v čase prebiehajúcich agresívnych predvolebných bojov, ešte žiadna z kandidujúcich politických strán nesiahla po tejto téme. A pritom som presvedčený, že téma pracovného pokoja v deň Valentína a jeho presun na pôvodný termín 2. 14., teda mimo pôstu, by zarezonovala u nejedného mladého voliča.

3 komentáre k “Valentín”

  1. Super článok, len máš neaktuálne info. Politici urobili kompromis a síce Valentín nevyhlásili za deň pracovného pokoja, ale ho aspoň dali na nedeľu. Vraj to tak bude už tento rok.

    Odpovedať
    • zalepili nam takto pred volbami oci!? to uz naozaj nikto nejde do hlbky? uz o rok vychadza valentin na utorok…predstav si ten stvordnovy predlzeny vikend

      Odpovedať

Vložiť komentár